4 най-лоши от най-добрите кардио тренировки

4 най-лоши от най-добрите кардио тренировки


Съдържание:

 

1. Недостатъците на кростренажора и неговите алтернативи

2. Недостатъците на джогинга и неговите алтернативи

3. Недостатъците на тренажора стълби и неговите алтернативи

4. Недостатъците на спининг байка и неговите алтернативи

 

Ако кардиото е планирано разумно, то ще се впише перфектно във всяка тренировъчна програма. Проблемът е, че много популярни варианти на практика са неефективни или дори опасни.


Като дипломиран физиотерапевт, лекар в рехабилитационна клиника и мануален терапевт, аз преди всичко, а не пациентите, забелязвам как кардиото действа на телата им. Накратко – нищо добро. Но дори и без да се има предвид потенциалната вреда, остава факторът време, което се отделя за неефективна тренировка, вместо отърваване от излишните килограми.


По-долу ще изброим и опишем 4-те най-лоши от най-добрите варианти за кардио и най-важното, ще ви предложа по-ефективни алтернативи за тях.

   

За автора:


Авторът на оригиналната статия е д-р Джон Русин, признат в цял свят специалист по фитнес, специализиран в рехабилитацията на пациенти с физически травми и профилактиката им. С авторството на Джон Русин са публикувани няколко научни статии и специализирани книги. Най-известната е "12-седмична програма на функционални тренировки за хипертрофия на мускулите".

 

Лузър #1: кростренажор


От момента на появяването си в средата на 90-те години на миналия век кростренажорът уверено зае място в челната петица, ако не и по-високо сред най-популярните кардио тренажори. Тези революционни машини присъстват дори и в най-малките фитнес зали.




Как бих ги описал?


  • Пластмасова каторга, която отнема вашето време и енергия.

 

Основният проблем е монотонността на работата и липсата на предизвикателство

 

Не знам какво беше това, дали пиар, платен от продуцентите или истинска любов на журналистите и учените, но в края на 1990-те и началото на 2000-те във всяко списание за бодибилдинг и фитнес, се изтъкваха предимствата на кростренажора пред пътеката за бягане.


Но най-накрая фанатиците на монотонните тричасови кардио тренировки намериха научно оправдание за необмисленото си поведение. Подобно на повечето полезни иновации, фитнес общността превърна някога благородната идея да се намали натоварването на ставите по време на кардио, (което всъщност е кростренажорът), в патологично безумие.


  • Така бавно, но сигурно тази машина се превърна в символ на това, което фитнесът не трябва да бъде.


1. Каква полза могат да донесат многочасовите упражнения без темпо, ритъм и предизвикателство, докато гледате Netflix?


2. Ще попитате защо хората тогава продължават да въртят педалите на кростренажора, след като дори научната общност е развенчала митовете за превъзходство на този уред пред пътеката?


Най-вероятно причината е в простотата на научаването и навика (както физически, така и психологически).  Хората обичат да се преструват, че спортуват.


!! Оттук идва и броят на позьорите във фитнес залите. !!


Използван като единствен начин за фитнес, кростренажорът предлага усещането за самоудовлетворение на всички онези спортуващи мъже и жени, които по различни причини не са готови или не могат да тренират със страст, мотивация и всеотдайност.


Включването на автопилот в очакване на най-скучното кардио в следващите час и половина – два, няма да е от полза за здравето или физическата ви форма. За съжаление постигането на резултати, подобряващи живота, не е толкова лесно, колкото би ни се искало.

 

Алтернативен вариант – HIIT тренировка за цяло тяло 1-2 пъти седмично

 

Този курс не включва време за почивка между упражненията:

 

  • 10 клякания със собствено тегло.
  • 10 строги лицеви опори.
  • Редуващи се обратни напади – по 8 на всеки крак.
  • 6 набирания със среден хват.
  • Румънска тяга на един крак - по 12 повторения.
  • RKC планк - 15 секунди.   


* Повторете 3-4 пъти, като почивате по 45 секунди между сериите.      

   

Не е задължително кардиото да се прави с тренажори. Като разредите рутинните си тренировки с истински аеробни упражнения, вие не само ще предотвратите тренировъчното плато по отношение на наднорменото тегло, но и функционално ще укрепите вашето собствено тяло.


кардио тренировки


А на всички онези, които се страхуват да се разделят с любимия си кростренажор, ще им напомня, че никой не ви отнема личната единица и кростренажорите няма да изчезнат от фитнес залите в близките 10-20 години. Трудно е човек да се откаже от любовта си към фитнеса, без значение до колко е безполезен или вреден той.


Лузър #2: бавно бягане (джогинг)


Ако целта ви не е световен рекорд на Гинес за болки в коленете и не сте луди по усещането на собствения си друсащ се корем, тогава има по-интересни опции за отслабване от джогинг или така нареченото бягане за здраве.


  • Защитете себе си от унижение, а околните от срам.


Дори да си мислите, че джогингът е трудна работа, повярвайте не си струва (поне не и в публичното пространство). То е все едно да се хвалите със сексуалните си фетиши пред непознати?


Или се хвалите? ;)))

 

Основният проблем са ортопедичните усложнения

 

Поради своята простота бягането винаги е било и остава най-популярния вид упражнения в света. Днес над милиард души използват джогинга като основно средство за отслабване. Да се обзаложим ли, че в момента докато четете нашата статия няколко милиона души тичат на открито или във фитнеса?


  • Толкова много хора не може да се заблуждават, нали?


Според съвременната наука обаче и противно на мотивационните плакати, за да станете истински бегач, бъдещ шампион, трябва да се родите с определен набор от характеристики. Тези, които по природа не притежават предразположеност към видовете лека атлетика като бягането и качествата, като перфектна структура на стъпалото, контрола на крачката и чувство за ритъм наред с други предимства, достигат до любителско ниво в най-добрия случай.



На свой ред за понижаването на теглото, укрепването на здравословното състояние и подобряването на самочувствието се изисква дългосрочно решение, от което човек не се отказва след осъзнаването, че наоколо е пълно с по-талантливи и мотивирани хора.


кардиото трябва да е планирано разумно

 

„Умереният джогинг“ в полза на тялото и ума е едно от най-големите заблуди във фитнеса. То си противоречи. Затова бавният джогинг означава безполезен, а полезен означава не бавен и не джогинг.

 

На базата на основните енергийни системи на човешкото тяло, (аеробни и анаеробни), на това как и кога се използват те за движението на вашето смъртно тяло, джогингът с умерена интензивност, (което предполага подходяща сърдечна честота) има изключително ниска ефективност. С други думи, дава минимум ползи спрямо изразходваното време. Това е неприятен факт за запалените бегачи, но такава е реалността.

 

Алтернативен вариант е тренировката по енергийна система



Вместо размъкнато бягане, опитайте спринтове на бягаща пътека под наклон:

 

  • Скорост – 12-16 км/ч.
  • Ъгъл на наклона - 3-8 градуса.
  • Време за 1 повторение е 15-25 секунди.
  • Време за почивка - от 30 до 45 секунди.
  • Брой на подходите е 5-8.

 

* Малък трик: тичайте пред огледалото, това ще ви позволи бързо да откриете и коригирате грешките в походката си.


спининг байк

 

1. Качествената тренировка отразява целите на спортуващия.

2. Ако основната ви цел е да изгаряте мазнини, това означава, че нивото на физическата активност и сърдечната честота трябва да са съответстващи.

 

Упражненията с изключително нисък интензитет като ходене или джогинг, за разлика от метаболитно сложно натоварване (различни спринтове), не са предназначени за отслабване. По-вероятно е да убиете хамстер с поглед, отколкото да придобиете атлетично телосложение само ако бягате бавно.


По принцип няма нищо лошо в джогинга като хоби. Но по-вероятно е по-скоро да предизвикате отвращение у минувачите. За намаляване на телесна маса обаче е добре поне да съчетавате продължително бягане с натоварвания на скоростта - интервали и спринтове за повишаване на продуктивността. Спрете да се измъчвате за незадоволителни резултати.

 

Лузър #3: тренажор стълба


Тази машина за изтезания има толкова имена, колкото и предимства пред аналозите, измислени от производителите.



Може да я познаете като тренажор за стълби, степер и стълби, тренажор-ескалатор или просто степер, както и много други имена от различни марки.


Възникването и лечението на болката в кръста обаче, остава един от най-сложните комплексни проблеми в съвременната ортопедия.


С цялото развитие на медицината през последните 50-100 години, броят на пациентите с оплаквания от болки в гърба продължава неумолимо да нараства.


За съжаление сред потвърдените рискови фактори сред посетителите на фитнес залите е популярната форма на кардио - изкачване на стълби.

 

Основен проблем - падания и наранявания



Твърде много хора с месечен абонамент за фитнес зала губят времето си в изкачване на стълби на тренажор. Когато обаче не получават обещаваните от брошурите ползи, а още по-често придобивайки болки в гърба, те решават да се откажат от фитнеса завинаги.


Вярно е, че когато се използва правилно тренажорът-стълби може да стегне дупето също толкова добре, колкото глутев мост и клекове с щанга. Проблемът е друг. Тази на пръв поглед безобидна машина може да ви осакати за цял живот.

 

Основната причина, поради която симулаторът на ескалатор е толкова травматичен е превъзнесеното его и надценяването на физическите възможности на трениращия.


Наистина ме учудва какви идиотски действия, свързани с реалния риск от контузия предприемат фитнес маниаците в преследването на мигновени резултати. Наред с пренебрегването на предпазните мерки за безопасност на тренажора-стълби те правят още:

 

  • Умишлено прегърбване.
  • Изкривяване на ръцете и останалите части на тялото.
  • Почасово изометрично задържане на тялото в горна позиция
  • Странично и обратно изкачване.

 

Можете да разкажете в коментарите за срещите си с необучаеми идиоти. Със сигурност редовните посетители на фитнес залите имат какво да си спомнят. По-дългите спринтове с намалено време за почивка могат рязко да увеличат сърдечната честота и кръвоснабдяването, което води до повишена издръжливост.


По материали (източници):


  • Anabol.bg
  • www.t-nation.com/training/cardio-workouts-to-lose-weight


  • 4 най-лоши от най-добрите кардио тренировки

Tags най-лошите кардио тренажори, кардио тренажор, най-лошата кардио тренировка