Хормоналната заместителна терапия е необходима за мнозина, но не е подходяща за всеки

Хормоналната заместителна терапия е необходима за мнозина, но не е подходяща за всеки


Съдържание:

 

  • Мазнините срещу тестостерона
  • Грижи за здравето преди хормоналната заместителна терапия
  • Обща физическа подготовка за хормонална заместителна терапия
  • Заветните 15% от телесните мазнини


Малко предисловие преди да преминем към основната тема на статията.  Може би някои от вас са чували за д-р Али Гилбърт, която в специализираната преса е известна като „Кралицата на мъжкото здраве“. Гилбърт има уникален подход към предписването на хормонална заместителна терапия (ХЗТ).


Тя препоръчва на своите пациенти първо да се отърват от излишните килограми и да подобрят състоянието на сърдечно-съдовата си система, а след това да включат прием на тестостерон.


Смята се, че тогава мъжкият полов хормон осигурява повече ползи на милиграм и е по-малко вероятно да причини странични ефекти.


Колко оправдан е този подход? Разберете като прочетете нашата статия!

 

Високият процент на телесни мазнини – ниско ниво на тестостерон


Ако сте родени през осемдесетте (или по-рано) тогава би трябвало да помните, че при Тодор Живоков всяка работа е била придружена от физическа активност. Да вземем пример от ежедневието в онези времена: за да се сменят каналите на телевизора или да се свали стъклото на страничния прозорец в колата, е трябвало да се взаимодейства с физически обекти, тоест да се използва сила и да се хаби енергия.


Днес всичко това и дори повече се прави само с натискане на един бутон. Като общество ние имаме все по-малко причини да бъдем физически активни. В днешно време ако човек пожелае може изобщо да не напуска своя дом и да води плюс или минус пълноценно съществуване: работи дистанционно, храната се доставя до вратата, разполага с домашен фитнес за поддържане на физическата форма и т.н.


Благодарение на смартфоните и компютрите за съвременния човек всички забавления са на една ръка разстояние - истинска мечта на социофобите. Но точно зад това се крие основната причина за епидемията от затлъстяване в съвременното общество. В допълнение това води и до постоянно намаляващо ниво на тестостерон сред мъжкото население (от 1982 г. спада с 1% на всеки 9-15 месеца).


Липса на тестостерон ?

 

Ако говорим конкретно за затлъстяването, разпространението му в развитите страни е достигнало до критична точка. Вероятността ситуацията да се подобри в близко бъдеще, въпреки наличието на множеството фитнес зали, пропагандата за здравословния начин на живот и медицината, развиваща се с големи скокове, е много малка.


Като следствие на това са последните изследвания, които показват рекордно ниски нива на тестостерон при мъжете, поради огромното количество мазнини в тялото.


  • Повече телесни мазнини в тялото означава повече възпалени тъкани.


Съответно ароматизирането (превръщането на мъжките полови хормони в женски) е по-силно. В същото време мозъкът възприема, че няма липса на тестостерон, щом като в увеличен обем той  се преобразува в естрогени.


Именно хормоналната заместителна терапия (ХЗТ) позволява да се прекъсне този порочен кръг. 


Тя може да реши много проблеми със здравето при мъжете:

 

- Повишава се чувствителността към инсулин.


Изгарят се подкожни и висцерални мазнини.


Въглехидратният метаболизъм се нормализира (нивото на глюкозата на празен стомах намалява).


Подобрява телесната композиция, известна още като телосложение.


Намалява или елиминира метаболитния синдром.


Намалява риска от хипертрофия и рак на простатата.


Подобрява неврозащитата и кардиозащитата, (противно на общоприетото схващане).




  • Изглежда, че ХЗТ е лекарство за всички болести при мъжете.


Но не бързайте с изводите, тъй като и тук има клопки, както и навсякъде впрочем.

   

На първо място здравето, а после тестостеронът


Грешката на много мъже е, че смятат ХЗТ за лек на всички болести, поради което не виждат смисъл да се грижат за здравето си. Демек за какво е нужно това, след като може да се приема мъжки полов хормон, който може да се справи с всеки проблем? Така хормоналната заместителна терапия се превръща в оправдание за мързела им.

 

Те обаче не разбират, че преминаването на процедурата за заместване на тестостерон е малко вероятно да мине гладко, когато тялото е в силно възпалено, инсулиново резистентно състояние. Дори най-баналните мъжки болести не се лекуват след една или две инжекции. Ето защо, за да се извлече максимума от ХЗТ е необходимо първо да се приведе в ред тялото.

 

  • Хормоналната заместителна терапия няма да подейства толкова добре на един шофьор на камион с 20-30 процента телесни мазнини, отколкото на човек, редовно спортуващ във фитнес залата.


Освен това, в случая на първия рискът от странични ефекти ще бъде по-висок. Колкото повече мазнини има в тялото, толкова по-силни са възпалителните процеси (мазнините са самата възпалителна тъкан). Това се отнася особено за висцералната мазнина, която предизвиква цитокинов отговор буквално към всичко, което влиза в тялото. Основната функция на цитокините е да регулират възпалителните процеси. Без цитокини имунната система не може да реагира нормално на заплахите за здравето.


В резултат на това има вероятност шофьорът на камион да изпита странични ефекти, подобни на последствията от скока на естрогена: раздразнителност, аномална чувствителност на зърната на гърдите, прекалено задържане на течности в организма, промени в настроението, емоционална и физическа умора, както и много други.


Но естрогените няма да са причината за това и блокирането им с фармацевтични лекарства (антиестроген) няма да доведе до подобряване на състоянието. Основната причина всъщност ще е отслабеният, както отбелязахме по-рано, възпален и инсулиново резистентен организъм.

 

ОФП


В спорта и фитнеса под съкращението "ОФП" се има предвид общата физическа подготовка. Грубо казано, това е определено ниво на фитнес-подготовка, което позволява или не позволява да се извършват по-технически/физически сложни тренировки.


По същия начин ОФП подготвя човека към ГЗТ, като го прави по-издържлив, за да може когато стигне до процедурата за заместване на тестостерона текущата му физическа форма да не пречи на постигането на резултатите.


  • Как да се постигне това?


Първо, трябва да знаете с точност основните показатели за вашето здравословно състояние. Всички те могат да бъдат измерени в домашни условия. Те ясно ще отразят в каква степен реално е стресирано тялото ви. Важно е да се отбележи, че убеждението „Чувствам се добре“ (или обратното) не е индикатор за добро здраве.

 

По ред, но не по важност:

 

  • Кръвно налягане.
  • Сърдечна честота при покой.
  • Вариабилност на сърдечната честота
  • Нормална и текуща телесна температура.
  • Нивото на кръвната захар.
  • VO2 max (максимална консумация на кислород).

 

Всички те до известна степен зависят от аеробната подготовка, на която много бодибилдъри гледат с презрение, защото според тях, тя прави мъжа по-слаб, (може да го лиши от силата и мускулната маса, получени чрез тренировки с желязо).


  • Но разбира се, това е пълна глупост изречена на почти всички модерни Български Ютубъри.

 

Аеробните упражнения са най-добрият немедикаментозен начин, познат на медицината за нормализиране на кръвното налягане, сърдечната честота в покой и дори нивата на глюкоза в дългосрочен план (!).


От друга страна повишава вариабилността на сърдечната честота, което ускорява възстановяването по време и между тренировките, а също подобрява качеството на съня.


Последното нещо, което трябва да се препоръчва на начинаещ атлет или спортистка е да започне със силови тренировки или кондициониране с висока интензивност при високо кръвно налягане.


хормонална заместителна терапия

 

Ето защо е важно първо да се заемете със здравословните си показатели и едва тогава може да опитате физически и технически сложни упражнения. Не звучи много вдъхновяващо, но на практика добрата аеробна програма позволява да се постигнат видими подобрения само за два месеца. След това можете или да продължите да работите върху себе си или да се откажете от кардиото за известно време.


  • Съчетавайте аеробно кондициониране, силови тренировки с много повторения с нисковъглехидратна диета. Защо?


Тъй като имаме работа с инсулинова резистентност, трябва да сме сигурни, че клетките не са претоварени с глюкоза, а митохондриите окисляват мастните киселини. Веднага след като отслабнете, добавете въглехидратите обратно в менюто си. Обикновено това не се прави, но в този случай имаме необичайна ситуация.


Нека обясним: поради загуба на тегло, чувствителността на клетките към инсулин се увеличава, съответно може да се преработва по-голямо количество въглехидрати: мускулната маса се увеличава, следователно капацитетът на гликогенните депа се увеличава. Звучи логично, нали?

 

Като цяло, след като се справи с инсулиновата резистентност, човек започва да яде по-малко. Между храненията поддържа стабилен апетит и настроение, така той става по-малко склонен към отлагане на мазнини (в областта на гърдите и бедрата), предизвикано от стреса. Освен това намалява системното възпаление, постпрандиалната сънливост, (така наречената хранителна кома) и разбира се, общите нива на стрес.



Заветните 15% телесни мазнини

 

Ако успеете да подобрите здравословните показатели, описани по-горе и да свалите телесните мазнини до 15%  (или по-малко), тогава ще можете да преминете към по-напрегната фаза на тренировки за хипертрофия. Те от своя страна ще осигурят обща физическа подготовка, необходима за максимално ефективна хормонална заместителна терапия.

 

Ето такъв е сложният и трънлив път за възстановяване на тестостерона до необходимото биологично ниво (или по-високо) според д-р Али Гилбърт.


Да, въпреки окаяната физическа форма и плачевното здравословно състояние, преминаването на хормоналната заместителна терапия все пак ще бъде от полза.


Но в такъв случай не трябва да се очаква цялостно положително действие от нея.


По този повод остава да цитирам класиката: „Вашите високи очаквания, са ваш проблем!“.



 

По материали (източници) на:

 

Anabol.bg

www.t-nation.com/alpha-life/testosterone-replacement-therapy-healthy


  • Хормоналната заместителна терапия е необходима за мнозина, но не е подходяща за всеки

Tags хормонална заместителна терапия, тестостерон, мъжки полов хормон, заместителна терапия с тестостерон, ТРТ