Положителният азотен баланс: колко е важен?
Ако никога не сте чували за „положителен азотен баланс“ и се чудите за какво изобщо говорим тук, не се чувствайте зле, не сте сами.
Терминът не е нещо, за което всеки втори човек в залата говори или знае.
Но можем да гарантираме, че дори и да не сте запознати с термина, всеки запален спортист на планетата е наясно какво се случва, когато имате положителен азотен баланс - започвате да растете.
Съдържание:
- Какво представлява азотният баланс?
- Как се постига и поддържа положителен азотен баланс?
Всъщност това е много просто.
Азотът е химичен елемент, който се съдържа в протеините, за които знаем, че са основният градивен материал за растежа на мускулите.
А за да изградите мускулна маса, трябва да консумирате повече протеини, отколкото организмът ви използва - в противен случай бихте губили тегло, вместо да изграждате мускули.
Положителният азотен баланс означава, че тялото ви задържа повече протеини, отколкото използва като градивен материал/гориво или просто отделя (чрез потта, урината и с изпражненията).
С други думи, за да има положителен баланс, общото количество азот, отделяно чрез функциите на тялото, трябва да е по-малко от общото количество азот, постъпващо чрез храната или добавките.
И в същото време е необходимо да поддържате положителен баланс, за да расте нова мускулна тъкан и да се увеличава обемът на мускулите.
Сега се чудите: „Добре, научих какво е положителен азотен баланс, но как, по дяволите, да разбера дали го имам или не?“.
Протеинът, въглехидратите и мазнините съдържат въглерод, водород и кислород, но само протеинът има допълнителна азотна молекула.
Като се има предвид, че приблизително 70% от белтъчините се намират в мускулната тъкан, може да се направи сравнително прост азотен тест, за да се определи дали постигате положителен баланс.
Азотният тест може да определи анаболния статус на организма ви, като покаже дали тялото ви е готово за мускулен растеж чрез поддържане на адекватни нива на протеини.
Положителният азотен баланс предотвратява катаболизма (обратното на анаболизма).
В общи линии това означава, че тялото ви използва мускулната тъкан, за да си набави необходимите хранителни вещества.
Излишно е да казваме, че от това няма много полза.
Като цяло азотният ви баланс може да бъде отрицателен, положителен или в равновесие.
Уморен спортист Вече трябва да сте разбрали, че отрицателният азотен баланс е лош, особено за спортистите.
Тялото ви е в катаболно състояние и, казано направо, разгражда мускулната тъкан, за да задоволи нуждите си от хранителни вещества.
От своя страна положителният азотен баланс поставя човешкото тяло в анаболно състояние, а към това се стреми всеки трениращ спортист или фитнес специалист (с редки изключения).
Тогава тялото ви е готово и настроено за мускулен растеж.
Това също така означава, че организмът ви се възстановява достатъчно след тренировките.
Азотният баланс, който е в равновесие, показва липса на напредък, но тялото ви не е в катаболно състояние.
Тук приемът и загубата на азот са равни.
Да, няма да станете по-големи, но поне няма да губите мускули.
Това може да не е идеалната ситуация, но е по-добре от отрицателен азотен баланс.
Тъй като около 90% от загубата на азот се осъществява чрез пикочния мехур, най-разпространеният и широко приет метод за проверка на азотния баланс е измерването на загубата на азот в урината под формата на урея.
При този тест се измерва количеството азот в храната, като се изважда количеството, отделено през предходните 24 часа, и се получава точна картина на азотния баланс.
Ако смятате, че отрицателният азотен баланс се дължи на недостатъчен прием на протеини, може би грешите.
Трябва да вземете предвид и адекватния прием на въглехидрати и мазнини.
Да, протеинът е основният градивен материал на мускулната тъкан, но сложните въглехидрати и здравословните мазнини играят важна роля в синтеза на протеин.
Без тях белтъчините могат да се метаболизират за енергия, което в крайна сметка води до отрицателен азотен баланс.
Претренирането също може да доведе до отрицателен азотен баланс.
Запомнете, че мускулният растеж настъпва по време на възстановяване, а не по време на тренировка.
Как да постигнете и поддържате положителен азотен баланс?
Правилното хранене, редовните тренировки и адекватната почивка са трите ключа за постигане и поддържане на положителен азотен баланс за успешно изграждане на мускули.
На първо място трябва да консумирате повече калории, отколкото изгаряте, и да се уверите, че получавате достатъчно протеини, както и достатъчно сложни въглехидрати и здравословни мазнини.
Правилното хранене включва също така да се уверите, че получавате достатъчно витамини, минерали и други компоненти, които подпомагат нормалното функциониране на организма, независимо дали става въпрос за креатин или полифеноли.
След това трябва не просто да тренирате, а да тренирате интензивно.
Тъй като ще трябва да отделяте време за това, защо да не направите тренировките си тежки и редовни, за да извлечете максимална полза от тях?
И накрая, обърнете внимание на почивката.
Което включва добър нощен сън и даване на достатъчно време на мускулите между тренировките, за да се възстановят.
И така, ето как изглежда основното ръководство за постигане и поддържане на положителен азотен баланс и защо всеки бодибилдър трябва да се грижи за него.
Източник: https://jbhnews.com/the-importance-of-having-a-positive-nitrogen-balance1/42638