Трябва ли лекарите да предписват анаболни стероиди?
Ето един цитат от книга, написана от немски лекар: "Оптималното време за започване на терапията е между петнадесетия и двадесетия ден."
Цитатът изглежда достатъчно безобиден, докато не научите, че авторът говори за предписването на метилтестостерон (анаболен стероид) на преждевременно родени бебета и изобщо на новородени (на възраст от 5 до 20 дни) със забавено физическо развитие.
Съдържание:
Историческа справка за ползите от AAS
Откъде идва лошата репутация на стероидите?
Трябва ли стероидите да бъдат забранени?
Несъмнено сте си помислили, че този немски лекар трябва да се е учил от Менгеле.
Това обаче не е така. Въпреки че книгата е публикувана през 1968 г., тя не съдържа остатъчни нотки от нацистката медицинска теория от 40-те години на миналия век или нещо друго, което да е морално съмнително.
Краткото заглавие на книгата, написана от почетния доктор Х. Л. Краскемпер, е "Анаболни стероиди" и е ехо от една по-просветена епоха, когато тестостеронът и останалите стероиди са били използвани за лечение на много медицински проблеми, включително и такива, засягащи бебетата.
В днешно време този подход към лечението на хора, още по-малко на деца, би се считал за неетичен и неприемлив, но в онази епоха е имало съвсем различна парадигма на медицината.
Уморени сте или имате главоболие? Две хапчета Дианабол ще ви помогнат!
През 50-те и 60-те години на миналия век са революционни за тестостерона и стероидите като цяло. Тогава медицинските изследвания са били широко разпространени, а клиничната употреба на ААС е била нещо обичайно. Те са се използвали за лечение на очевидни проблеми като недохранване, недостиг на протеини или анемия, но също така са се изучавали/предписвали за скелетни и мускулни заболявания.
В книгата си д-р Краскемпер дори описва резултатите от проучване на по-млади пациенти с мускулна дистрофия, които са били лекувани със стероиди:
- "В около 20-50% от случаите се наблюдаваше ясно изразена положителна тенденция в телесното тегло (и в ръста на децата), както и значително подобрение на мускулната подвижност и сила, в сравнение със субективния анализ на първоначалното физиологично състояние на пациентите."
Освен това ААС са използвани за лечение на бъбречни заболявания, най-малкото за ускоряване на оздравяването, диабетна ретинопатия, хипертиреоидизъм, сърдечни заболявания, като имат положителен ефект върху нивата на холестерола, и дори, противно на сегашните схващания, за лечение на чернодробни заболявания.
Едно такова проучване е проведено върху 50 пациенти с чернодробна недостатъчност, на които са давани по 100 mg тестостерон пропионат всеки ден в продължение на 12 дни, а след това - всеки втори ден в продължение на няколко месеца.
След приключване на лечението пациентите били проследявани в продължение на 6 години, в края на които лекарите стигнали до следното заключение:
- "30 пациенти показаха положителен отговор на тестостероновата терапия, който се изразяваше не само в субективно подобряване на благосъстоянието, но и в обективно намаляване на порталното налягане, намаляване на асцита и подобряване на чернодробните функционални тестове."
Краскемпер, оценявайки резултатите от експеримента, пише, че "това може да даде основание за използването на терапия с анаболни стероиди във всички случаи на цироза". Но ние като хора от бъдещето знаем, че това не се е случило. По-скоро обратното...
Всъщност почти всичко, което сега знаем за стероидите, е открито през тази епоха.
Експертите от миналото просто са били по-способни да отделят фактите от параноичните фантазии, така че са можели обективно да оценят съотношението полза/риск от употребата на стероиди, без да предизвикват обществено възмущение.
Да, някои от нещата, които са били изпробвани тогава с "химия", вероятно са били неефективни и, по-лошо, опасни (по-специално предписването на анаболни стероиди на бебета). Но не заради това, а по друга причина краят на продължителните изследвания и лечението на пациенти със стероиди дойде внезапно.
AAS, наред с други неща, се използват след операция за намаляване на катаболизма.
И не че изследователите или лекарите по онова време не са били наясно с потенциалните странични ефекти на тестостерона и аналозите.
Всъщност почти всичко, което сега знаем за стероидите, е открито през тази епоха. Експертите от миналото просто са били по-способни да отделят фактите от параноичните фантазии, така че са можели обективно да оценят съотношението полза/риск от употребата на стероиди, без да предизвикват обществено възмущение.
Проклетите Зимни олимпийски игри през 1968 г.
Олимпийските състезатели за първи път започват да се тестват за стероиди и други препарати за подобряване на представянето на 10-те зимни олимпийски игри, които по ирония на съдбата съвпадат с годината на публикуване на книгата на Краскемпер.
- Тогава широката общественост за първи път чува как анаболните стероиди могат да повлияят на мускулите, скоростта и силата на спортистите.
Особено тази новина шокира американците, защото, можем да кажем, че за тях спортът е като религия, така че използването на "химия" за подобряване на физическата форма е не само нечестно спрямо състезателите или зрителите, но и просто неморално.
- "Тези ужасни лекарства опетниха светостта на спорта" - крещят заглавията на американските вестници в края на 60-те години. Също така, знаехте ли, че стероидите превръщат жените в мъже? Особено съветските жени, които по стечение на обстоятелствата на 10-те Зимни олимпийски игри бяха превъзхождани в повечето спортни дисциплини.
Ето как ААС се превърнаха от потенциално революционни наркотици в заклеймяване с леко махване на ръката, а клеймото не е отмито и до днес. Стигмата на порицание проникна в света на медицината, като накара лекари и учени да се откажат от почти всички изследвания на стероиди или свързани с тях.
Трябва ли съвременните специалисти да преразгледат отношението си към ААС?
Факт, който е неоспорим и се счита за едно от основните предимства на анаболните стероиди, е способността им да стимулират протеиновия синтез. Това прави ААС от решаващо значение за лечението на широк спектър от усложнения и заболявания.
Така че защо не ги използваме повсеместно за тази цел, след като ползите очевидно надвишават недостатъците!
Изглежда, че през последните 5-10 години изследователите са започнали да преоткриват достойнствата на тестостерона и аналозите, поне при лечението на критично болни пациенти.
Повечето от последните проучвания са проведени върху по-възрастни или хипогонадни мъже, но те може би са стимулът клеймото на порицанието най-накрая да падне от ААС.
Резултатите от настоящите изследвания, ако не са откровено показателни, то поне подсказват, че производните на мъжкия полов хормон могат да бъдат полезни при лечението на сърдечна недостатъчност и депресия или за подобряване на когнитивните функции, намаляване на системното възпаление, забавяне на свързаната с възрастта саркопения и ускоряване на заздравяването след рани и наранявания.
Това са все логични приложения в медицината. Но ако зависеше от нас, щяхме да разширим изследванията и употребата на стероидите, като добавим елементи като заболявания на мускулната тъкан, компенсиране на страничните ефекти от химиотерапията и възстановяване след операция, наред с други неща.
Предлагаме ви също да прочетете нашата разбивка на доживотната тестостеронова заместителна терапия.
Тя показва какви са всъщност плюсовете и минусите на анаболните стероиди.
ААС са потенциално твърде ценни, за да се откажат от тях заради запазени предразсъдъци и лоша репутация.
Особено като се има предвид, че последната те са придобили благодарение на спортисти чрез измама.
Огромното мнозинство от нежеланите ефекти на стероидите, които са известни на широката общественост, отдавна са разсеяни като митове.
Или в редките случаи, когато те са реални, са открити ефективни начини за противодействие.
Като цяло ползите от стероидите не подлежат на съмнение, а вредите могат да бъдат контролирани чрез правилно дозиране и/или използване на вторични лекарства.
Източник:
- t-nation.com/alpha-life/tip-doctors-should-prescribe-anabolic-steroids