Влияние на Станозолол и Нандролон върху ставите в спорта | Информация


Когато се говори за ефектите на Нандролон и Станозолол върху ставите в бодибилдинга, най-често се споменава способността на първия стероид да задържа вода.

Именно този факт, според много спортисти, определя положителния ефект на дека върху ставния и лигавичния апарат.

Станозололът, от своя страна, има точно обратния ефект и отводнява ставите.

Всички спортисти са запознати с болезнените усещания в ставите при употребата на Винстрол - Станозолол.

Нека разгледаме по-отблизо механизмите на тези стероиди и да разберем причините за тяхното въздействие върху ставите


Механизми на действие на Нандролон и Станозолол


Много спортисти знаят, че станозолол се произвежда на базата на дихидротестостерон. Доста голям брой спортисти изпитват болки в ставите, когато използват този анаболен продукт.

В същото време нандролонът е 19-нор стероид и има прогестагенни свойства.

При това положение Дека е много слабо податлива на ароматизация.




Тъй като нандролонът не може да се ароматизира напълно и да стане естрогенен, може да има връзка между ефектите, стимулиращи прогестагенните рецептори, и слабите естрогенни ефекти.

Спокойно може да се каже, че по време на менопаузата намаляването на концентрацията на естрогена може да доведе до намаляване на костната минерална плътност.

Когато концентрацията на женските хормони се възстанови, костната тъкан се възстановява сравнително бързо.

Учените са установили също така, че естрогените са значително подпомагани в това отношение от прогестерона. И двата хормона имат положителен ефект и върху колагена.

Ако се върнем към отрицателните ефекти на станозолол върху ставите, причината за това трябва да се крие в първоначалното вещество, а именно дихидротестостерона.

Този хормон има способността да пречи на действието на женските хормони върху тъканите.

В този случай могат да се използват едновременно два механизма на този ефект.

Съществуват и научно потвърдени доказателства за способността на дихидротестостерона да потиска реакцията на ароматизация. Това е доста сложен механизъм, но той може ефективно да намали концентрацията на естроген.

И последната способност на това вещество, на която трябва да се обърне внимание, е ефектът на дихидротестостерона върху намаляването на скоростта на синтез на хормоните от гонадотропната група.


В допълнение към всичко изброено дотук, дихидротестостеронът намалява производството на прогестерон.

Поради тези причини хормонът ефективно премахва признаците на гинекомастия.

Сега, за да разберем целия въпрос за влиянието на нандролон и станозолол върху ставите в бодибилдинга, трябва да споменем специалните клетки TH1 и TH2.




Първите допринасят за ускоряване на синтеза на противовъзпалителни цитокиниа вторите - активират процеса на производство на антитела.

Прогестеронът и сходните полови хормони ускоряват производството на TH2 клетки и забавят синтеза на TH1.


  • По този начин се намаляват възпалителните процеси в организма.


По този начин можем да кажем, че половите хормони, потискайки имунитета на клетъчно ниво (TH1 клетките), активират хуморалния имунитет (TH2 клетките) и по този начин имат противовъзпалителен ефект върху организма.

Сега нека си припомним прогестагенните свойства на нандролон и да разберем причината за намаляване на болката при употребата му.

За ставния и лигавичния апарат положителният ефект от употребата на Нандролон се крие не в способността на стероида да задържа течности, а в противовъзпалителните му свойства.

Необходимо е да се припомни и научно доказаното свойство на Нандролон да влияе върху кортикостероидите.


Естрогените в малки количества могат да стимулират клетъчния имунитет и като следствие от това възпалителните процеси. Когато концентрацията на женските хормони се увеличи, ефектът им се обръща и те потискат TH1 клетките (клетъчния имунитет).


Ако използвате ароматазни инхибитори в големи количества по време на курс, ще намалите драстично концентрацията на естрогени, което ще доведе до болки в ставите.

Много добър пример за това е летрозолът, който може да причини болки в ставите.

Този медикамент помага да се намалят не само нивата на естроген, но и нивата на прогестерон.

Често ще чуете, че летрозолът насърчава изтичането на течности от ставната и лигавичната система, което причинява болката.

Сега вече знаете истинската причина за това.

Болката се причинява от ниските концентрации на женските полови хормони.


Вече има база данни, че тестостеронът също има противовъзпалителен ефект чрез два механизма: превръщане в естрогени и влияние върху кортикостероидите.

И в заключение можем отново да се върнем към станозолола.

Вече знаем, че болката в ставите се причинява от намаляването на женските хормони, а дихидротестостеронът има инхибиращ ефект върху естрогените. По тази причина производството на ТХ2 клетките е намалено и това причинява болката.


И не на последно място екипът на Anabol.bg препоръчва задължителен прием на Магнезий при употреба на Станозолол.


Защо ?




Магнезият влияе на костната тъкан по следните начини:


Участва в превръщането на витамин D в активната му форма, която подпомага усвояването на калция и по този начин регулира минерализацията на костите.

Той е част от костната тъкан и влияе върху нейната кристална структура, като прави костите по-здрави и по-малко податливи на счупвания.

Влияе върху секрецията на паратиреоидния хормон и работата на остеобластите и остеокластите, които отговарят за образуването и разрушаването на костната тъкан.

Освен това недостигът на магнезий води до оксидативен стрес 12.

Поради всички тези фактори недостигът на магнезий в организма допринася за развитието на остеопороза - заболяване, което се характеризира с намалена костна плътност и повишен риск от фрактури.

За да предотвратите това заболяване, трябва да консумирате магнезий от храната - ядки, семена, бобови растения, пълнозърнести продукти, зеле и спанак. Ако магнезият все още е недостатъчен (а той може да се усвоява лошо от организма), трябва да приемате магнезиеви добавки.



  • Влияние на Станозолол и Нандролон върху ставите в спорта | Информация

Tags станозолол, нандролон