Как да увеличите апетита си, за да качите мускулна маса?

За да увеличим мускулите, тялото ни се нуждае от голям брой калории. И за да си набавим тези калории, имаме нужда от често и достатъчно хранене. Проблемът е, че при натрупване на мускулна маса някои любители на спорта, както и някои професионалисти са изправени пред проблема със загубата на апетит. Особено често от проблеми с апетита страдат начинаещите в бодибилдинга и тези, които имат бърз метаболизъм - ектоморфите или хард трениращите. В техния случай е необходим строг подход към определянето на диетата. В противен случай не могат да се получат обемни мускули.

В днешната статия искаме да поговорим за причините за намаления апетит, като най-важното е да се опитаме да разберем как да се справим с това.

 

Причини и последици от намален апетит

Обикновено, когато някое момче или момиче просто мисли да отиде на фитнес, той или тя не обръща много внимание на диетата си. Те се хранят, както всички останали - три класически ястия (закуска, обяд и вечеря) и няколко закуски (по желание и възможност) през деня. И ако в крайна сметка човек реши да посещава редовно тренировки, тогава той коренно променя своя подход към храненето. Така че, когато решите да увеличавате мускулната маса, в менюто се появяват по-висококалорични храни. Но и момчето и момичето в този случай рядко се съобразяват с факта, че тялото изисква време, за да се адаптира. То трябва да свикне с увеличения брой протеини, мазнини и въглехидрати, които се доставят ежедневно.

Как да увеличите апетита си, за да качите мускулна маса?

За да се улесни процесът на свикване с новото меню за покачване на маса, количеството и съдържанието на калории в храната трябва да се увеличават постепенно. Редовното хранене също помага. С други думи, трябва да се храните по едно и също време. Тогава тялото ще знае предварително, че скоро ще трябва да усвоява големи количества храна, което означава, че стомашните, панкреатичните и чревните сокове ще се произвеждат предварително и интензивно. Всичко това води до подобрено храносмилане и повишен апетит.

Честа грешка: много начинаещи в стремеж към максимални резултати започват да имитират диетите на професионалните културисти. По правило това завършва с неуспех. Човек яде пет до осем пъти на ден, като приема пилешки гърди, ориз, елда, броколи, аспержи и други на пръв поглед добри продукти в невероятни количества. Всичко би било наред, но неадаптираният организъм може да реагира на такова рязко актуализиране на менюто като стрес, което в крайна сметка ще доведе до храносмилане / липса на апетит.

Важно е да разберете, че вашата диета трябва да бъде балансирана, тоест адекватна и разнообразна. При готвене е препоръчително да използвате различни съставки и методи за обработка на храната, а не да ядете само варени и безвкусни ястия. Трябва да се насладите на яденето. В противен случай Вие бързо ще се отегчите и това е директен начин за намаляване на апетита, което пък не се комбинира с покачване на мускулна маса.

Затова не се доверявайте сляпо на професионалистите. Това, което работи в техния случай, не е задължително да ви помогне. С голяма вероятност, напротив, това ще доведе до множество проблеми. Вие не копирате стероидните курсове на шампионите на Олимпия, които си слагат само тестостерон по няколко грама седмично, нали?! Тук е същото.

 

Друга често срещана причина за лош апетит са проблемите със СЧТ (стомашно-чревния тракт) - това могат да бъдат бързо преминаващи инфекции или високостепенни заболявания.

В преследване на мускулна маса спортистите и спортистките консумират много протеини (средно, два пъти повече от обикновения човек). Да, протеинът е важен за растежа и възстановяването на мускулите. Той се усвоява в стомаха и навлиза в червата, където се разгражда до аминокиселини, които се използват за изграждане на мускули. Но! Това може да причини трудности, особено ако стомашният сок има високо ниво на рН (водороден индикатор, показващ нормален или нарушен киселинно-алкален баланс). Повишеното pH води до факта, че протеиновите храни, включително месо, риба и яйца, влизат в червата в неразградена форма. Ясно е, че в това няма нищо добро: процесът на храносмилане се забавя, стомахът става пълен и в резултат апетитът намалява.

Как да се справим с това? Има два начина. Първият е да се консултирате с лекар, да вземете тестове и въз основа на тях и като вземете предвид препоръките на специалист, да проведете лечение. Вторият - малко преди ядене (20 минути преди ядене на храни с високо съдържание на протеини), изпийте разтвор на ябълков оцет (една чаена лъжичка натурален ябълков оцет трябва да се разреди в 150 милилитра чиста питейна вода). Вторият метод е временен, тъй като само крие проблема, докато първият е оптимален, тъй като ви позволява да се отървете от него веднъж завинаги.

Заключение: всеки човек може да изпита липса на апетит за мускулна печалба. Някои са по-податливи на това, други по-малко, но всички сме в зона на потенциален риск. Ако обаче постепенно увеличите обема и приема на калории, яжте еднакво ВКУСНИ и ПОЛЕЗНИ ястия, РАЗПРЕДЕЛЕТЕ диетата си и се откажете безполезните закуски. Така всяко следващо хранене ще бъде за вас само радост.

Най-честите (тривиални) причини за намален апетит:

небалансирана диета;

Редки и обемни ястия;

Чести закуски през целия ден;

Излишък от нежелана храна в менюто;

Систематично използване на скучни, безвкусни ястия;

Калориен дефицит преди упражнения и / или

 

Калориен излишък в спорта

Всичко това в една или друга степен може да повлияе негативно на храносмилането и апетита ви.

Искаме да обърнем внимание на факта, че преди да се прилагат крайни мерки, които в повечето случаи са лекарства, е необходимо да се изключи наличието на заболявания, които могат да провокират анорексия.

Най-честите (действителни) причини за загуба на апетит:

Гастрит и други заболявания на храносмилателната система;

Чернодробни заболявания, като хепатит;

Стрес, депресия и други психични разстройства;

Различни инфекциозни заболявания;

Разнообразие от вирусни заболявания;

Онкологични (ракови) заболявания.

Освен това приемът на определени фармацевтични продукти и наличието на лоши навици могат да повлияят на храносмилането и апетита. По-специално: антибиотици, нестероидни противовъзпалителни средства и антихипертензивни средства; употреба на наркотици, тютюнопушене и злоупотреба с алкохол. По принцип си струва да се отървете от лошите навици, ако планирате да водите спортен начин на живот.

 

Апетитен усилвател

Това включва по-голямата част от традиционната и народната медицина, които пряко или косвено стимулират апетита, като варират от горчиви тинктури до стероидни хормони. Изключение правят онези активни вещества, чиято полза и безопасност за дадено лице не е потвърдена или е опровергана (в резултат на официални лабораторни и клинични проучвания).

Списък на традиционната и народната медицина за повишаване на апетита:

Естествени горчивипродукти(ефективност - нормална);

Инсулинови препарати (много висока ефективност);

Лекарството Перитол (висока ефективност);

Перксиксин еликсир (ефективност - нормална);

Анаболни стероиди (ефективност - много висока);

Пептидни хормони (ефективност - много висока);

блокери на Н1-хистаминови рецептори (ефикасността е много висока);

Витаминни и минерални комплекси (ниска ефективност).

 

Горчиви продукти за повишаване на апетита

Горчивината е добър, но не най-добрият начин за възстановяване на нарушен апетит. Какво са горчивините? Това са натурални екстракти от билки, очевидно горчиви на вкус, които имат дразнещ ефект върху стомашната лигавица и рефлекторно засилват апетита. Почти цялата гама горчивини е абсолютно безопасна за здравето, тоест няма странични ефекти. Някои от тях ще трябва да си приготвите сами, а други без рецепта се отпускат в аптеките.

Как да увеличите апетита си?

Бърз поглед към най-популярните горчивини представена в търговската мрежа (списъкът е в азбучен ред):

1. Корен от глухарче (Radix Taraxaci). Освен всичко друго, тараксацин (горчив гликозид) и инулин (до 40%) са в изобилие. Приема се под формата на инфузия (една чаена лъжичка на чаша преварена вода), една четвърт от чашата малко преди хранене (няколко пъти на ден). Обърнете внимание, че коренът от глухарче е част от домашните капки на Монтана, които ще бъдат описани по-нататък в текста.

2. Коренище от Каламус (Rhizoma Calami). То е източник на горчиви вещества от акарин, етерично масло и танини. Приема се чисто под формата на инфузия - три пъти на ден в продължение на половин час преди хранене.

3. Домашни капки Монтана. Те са 48 процентен алкохолен разтвор с екстракт от различни растения - от корен на тинтява до ментово масло. За подобряване на апетита се използват 10 - 20 минути преди хранене (вътрешно, като се разтварят една или две чаени лъжички в чаша топла (леко затоплена) вода).

4. Горчива тинктура (Tinctura amara). Тинктура, която включва пет различни билки (трева, листа, плодове и коренища). Приема се перорално половин час преди хранене. Еднократната доза е 10 - 20 капки. Рядко, но предизвиква алергични реакции.

5. Апетитен сбор (Species amarae). Състои се главно от горчива трева от пелин и бял равнец (осем до две части). Приема се като инфузия (една супена лъжица се разрежда в чаша преварена вода) една супена лъжица малко преди ядене (няколко пъти на ден).

6. Трева пелин горчив (Herba Absinthii). Той е източник на абсинтин и анабсинтин (горчиви вещества), артемизетин флавоноид, етерично масло и танини. Като инфузия се приема една супена лъжица, като тинктура – 15 - 20 капки (три пъти на ден половин час преди хранене). Обърнете внимание, че билката пелин може да се намери в много други стимуланти за апетит, включително в апетитна колекция.

7. Тревен кентавър (Herba Centaurii). Съдържа и е богат на генциопикрин, еритаурин, еритроцентаурин (горчиви гликозиди), еритрицин, генциамин (алкалоиди) и кентауреин (флавоноиден гликозид). Приема се чисто под формата на инфузия от една супена лъжица малко преди хранене (няколко пъти на ден). Обърнете внимание, че тревата от кентавър често се използва като компонент на други лекарства и лекарства за подобряване на апетита.

Има и други естествени горчивини, които пряко или косвено стимулират апетита, например, жълта тинтява (gentiana lutea) или трилистна смяна (menyanthes trifoliata), но дори за кратко описание на всички тях ще трябва да напиша цяла статия. Затова просто преминаваме към следващия параграф.

 

Лекарства за повишаване на апетита

На първо място, това са такива лекарства като инсулин, перитол и пернексин еликсир, всеки от които има свой уникален ефект, но след приемането му задължително повишава апетита на човека.

1. Инсулин.

Фармакологично действие: естествен или идентичен с естествения хормон, който регулира въглехидратния метаболизъм и кръвната захар, а също така помага да се абсорбира глюкозата. Поради спецификата на действието, той има бърз и изразен ефект за повишаване на апетита.

Инструкции за употреба: инсулин с кратко действие се прилага на 5 - 10 IU малко преди хранене. Скок в апетита се наблюдава около 20 минути след инжектирането. Преди употреба е необходимо да се запознаете с показанията за употреба и да се консултирате с вашия медицински специалист. В културизма хормонът инсулин е популярен, тъй като има силен анаболен ефект.

Противопоказания: остър хепатит, хемолитична жълтеница, цироза, бъбречна амилоидоза, уролитиаза, стомашна язва, заболявания, придружени от хипогликемия (и някои други).

Странични ефекти: ако се спазват препоръките, това е рядко, но може да се появят хипогликемия, алергични реакции и инсулинова резистентност, липоатрофия или липохипертрофия, при предозиране последствията са много по-разнообразни и сериозни.

2. Перитол.

Аналози за активното вещество: Адекин, Астонин, Истабин, Периактин, Ципродин (и някои други).

Фармакологично действие: притежава антагонистични свойства на серотонин и хистамин (медиатори, които се натрупват в центъра на глада и потискат усещането за апетит), блокира тяхната функция, като по този начин увеличава апетита.

Инструкции за употреба: за подобряване на апетита, той се използва в умерени или минимални дози - половин до цяла таблетка или една или две чаени лъжички сироп (няколко пъти на ден, независимо от храненето).

Противопоказания: глаукома, стомашна язва, бронхиална астма, детска или при възрастните (и някои други).

Странични ефекти: при предразположение се появяват главоболие, гадене, замаяност, тревожност и спазми, но като цяло лекарството е сравнително безопасно.

3. Перксиксин еликсир.

Фармакологично действие: има хепатопротективен ефект, стимулира образуването на кръв, подобрява тонуса на тялото; повишен апетит е посочен сред официалните показания за употреба.

Инструкции за употреба: съставът на лекарството съдържа само компоненти от естествен произход; безопасен и препоръчителен както за деца, така и за възрастни (от 3 години) - по една чаена лъжичка сироп три пъти на ден (за предпочитане по време на хранене).

Противопоказания: излишък на желязо в кръвта и (или) тъканите, сърдечна декомпенсация, инфаркт на миокарда, остро кървене (и някои други).

Странични ефекти: основната заплаха е алергичната реакция и свръхчувствителността към един или повече компоненти в състава. Ако имате съмнения за противопоказания за употреба и странични ефекти, консултирайте се с вашия медицински специалист.

Отделно посочваме блокери на Н1-хистаминовите рецептори, тъй като няколко активни вещества попадат в тази група наведнъж, съответно, много марки: миртазапин има силно антидепресивно действие и изразена способност да блокира Н-1-хистаминовите рецептори, той бързо повишава апетита след употреба. Подобен (или същия) ефект има азеластин, астемизол, пизотифен и кетотифен.

 

Стероиди за повишаване на апетита

Почти всички анаболно-андрогенни стероиди, от таблетиран оксандролон до метенолон в инжекции, могат да подобрят апетита. Обаче такива активни вещества като метандиенон (или таблетки или инжекционни), болденон (по-специално ундециленатен етер) и тестостерон (особено смеси от  2 -5 естери, като Сустанон 250 и Омнадрен) правят това най-ефективно.

Methandienone (търговски марки Metaxon 10, Danabol, и някои други) е бързодействащ и мощен AAS. Днес той е представена в две форми на освобождаване - таблетки и инжекции, които по същество са почти еднакви една с друга. В допълнение към подчертаното увеличаване на апетита, метандиенонът бързо помага за натрупване на мускулна маса, увеличаване на силата, ускоряване на възстановяването, повишаване на издръжливостта и дори изгаряне на мазнините.

Сред неговите странични ефекти са: прекомерното задържане на течности, акне, повишено кръвно налягане, понижено либидо, плешивост и гинекомастия (възникват главно с предразположението на организма и злоупотребата с дозировката). В културизма дневната доза метандиенон може да достигне до 30-50 mg.

 

Болденон (търговски марки Bold, Boldenone, Boldenol-200 и някои други) е удължен етер на болденона, който има сравнително лесно действие. След извършване на инжекцията, за кратко време спомага за натрупване на мускулна маса, повишаване на издръжливостта, ускоряване на възстановяването, увеличаване на мускулната венозност и най-важното - повишаване на апетита.

При спазване на препоръките (дозировка, честота и продължителност на употреба), болденон ундециленат е практически безопасен. Само при системна злоупотреба могат да се явят редки андрогенни и естрогенни странични ефекти, като акне или прекомерно задържане на течности. В културизма седмичната доза може да достигне 600 - 800 mg.

 

 

  • Как да увеличите апетита си, за да качите мускулна маса?